26 kwiecień

Czy po studiach medycznych w Polsce można pracować we Francji?

Prawo do swobodnego przemieszczania w ramach Unii Europejskiej sprawiło, że coraz większa liczba osób pracuje w innym państwie niż ich kraj ojczysty. Na wyjazd zarobkowy często decydują się medycy, którzy są poszukiwani przez wielu zagranicznych pracodawców. Czy po studiach medycznych w Polsce można pracować jako lekarz we Francji? Jakie wymogi trzeba spełnić, by móc podjąć zatrudnienie we francuskiej służbie zdrowia? Odpowiedzi na te i inne pytania zawarliśmy w poniższym tekście. Przeczytaj!

Niedobór lekarzy we Francji – problem widoczny od wielu lat

Nasilające się deficyty kadrowe w kraju nad Loarą są związane przede wszystkim ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa. Polega ono na wzroście liczby osób w starszym wieku przy równoczesnym spadku liczby dzieci i młodzieży. Zmiany demograficzne stanowią poważne wyzwanie dla francuskiej służby zdrowia, w której brakuje nie tylko medyków różnych specjalizacji, ale także pielęgniarek. Nic więc dziwnego, że z roku na rok na rynku przybywa ofert pracy dla lekarzy we Francji. Zatrudnienie bez problemu znajdą tutaj zarówno doświadczeni specjaliści, jak i osoby tuż po studiach, które dopiero rozpoczynają karierę w zawodzie.

Co warto wiedzieć na temat francuskiej służby zdrowia?

Osoby, które rozważają wyjazd zarobkowy nad Sekwanę, na pewno zastanawiają się, jak wygląda praca lekarza we Francji. Jeśli chodzi o francuską służbę zdrowia, jest ona scentralizowana i nie odczuwa się zbyt mocno podziału na służbę zdrowia publiczną i prywatną. Medycy mogą tu znaleźć zatrudnienie nie tylko w przychodniach i w szpitalach, ale także w regionalnych centrach medycznych, specjalistycznych klinikach, ośrodkach rehabilitacyjnych oraz w sanatoriach. Lekarze przyjmują pacjentów w gabinetach, które są odpowiednikami polskich poradni lekarskich. Jako ciekawostkę można dodać, że francuski system ochrony zdrowia nie ogranicza swobody działalności gospodarczej i umożliwia świadczenie usług wszystkim rodzajom placówek.

Jakie warunki trzeba spełnić, by pracować jako lekarz we Francji?

By starać się o zatrudnienie w kraju nad Loarą, konieczne jest ukończenie studiów wyższych na kierunku lekarskim. Następnie należy rozpocząć procedurę zapisu do Francuskiej Izby Lekarskiej. Przedstawić szereg dokumentów, między innymi zaświadczenia o zapisie do Polskiej Izby Lekarskiej, świadectwa pracy potwierdzające doświadczenie zawodowe.

Czego jeszcze oczekują francuscy pracodawcy?

Kandydaci, których interesuje praca dla lekarzy we Francji, są zobowiązani do zdobycia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. By móc podjąć zatrudnienie we francuskiej służbie zdrowia, należy udokumentować znajomość języka obcego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Jeśli chodzi o dodatkowe kursy i szkolenia, ich ukończenie nie jest obowiązkowe, aczkolwiek są one mile widziane. Mogą też wpłynąć na wysokość otrzymywanego wynagrodzenia.

Interesuje Cię praca jako lekarz we Francji? Skontaktuj się z pośrednikiem!

Duże braki kadrowe spowodowały, że w kraju nad Sekwaną wykwalifikowani medycy z Polski są mile widziani. Jeśli uważasz, że praca dla lekarza w tym państwie jest odpowiednim zajęciem dla Ciebie i chcesz spróbować swoich sił, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez agencję IPF Medical. Wszystkich kandydatów traktujemy jak partnerów, służymy szeroką wiedzą na temat systemu służby zdrowia we Francji oraz zapewniamy kompleksową opiekę za granicą, co wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i stabilności.