22 czerwiec

Jakie wymogi trzeba spełnić, aby móc pracować jako lekarz we Francji?

Coraz większa liczba osób decyduje się na emigrację zarobkową. Szczególną popularnością pod tym względem cieszy się Francja, w której systematycznie od kilku lat wzrasta zapotrzebowanie na personel medyczny. Brakuje nie tylko lekarzy, ale także pielęgniarek, opiekunów medycznych oraz fizjoterapeutów. Chcesz wiedzieć, ile zarabia lekarz we Francji i jakie wymogi trzeba spełnić, by pracować w tym zawodzie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie Cię zachęcamy.

Praca dla lekarza we Francji – podstawowe wymagania

Wymogi stawiane kandydatom ubiegającym się o stanowiska medyczne w wielu krajach europejskich wyglądają dość podobnie. Najważniejszym z nich jest posiadanie dyplomu potwierdzającego ukończenie sześcioletnich studiów wyższych na kierunku medycyna. Kwalifikacje zdobyte w Polsce są honorowane praktycznie we wszystkich państwach Europy. Mile widziane jest także ukończenie dodatkowych kursów i szkoleń. Jeśli interesuje Cię praca jako lekarz w takim państwie jak Francja, musisz też pamiętać o znajomości języka obcego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. W tym przypadku bardzo pomocne są stacjonarne i internetowe kursy językowe, które pozwalają zgłębić specjalistyczne, francuskojęzyczne słownictwo medyczne.

Gdzie może pracować i ile zarabia lekarz we Francji?

Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy dla lekarzy we Francji, warto dowiedzieć się, gdzie dokładnie możesz pracować. Wiele zależy przede wszystkim od doświadczenia, a także od specjalizacji uzyskanej w trakcie wieloletniej edukacji. Na chwilę obecną w kraju nad Loarą występuje ogromne zapotrzebowanie na takich specjalistów jak:

  • neurolodzy,
  • anestezjolodzy,
  • geriatrzy,
  • interniści,
  • ginekolodzy,
  • lekarze rehabilitacji medycznej.
  • onkolodzy,
  • reumatolodzy,

Ponadto potrzebni są lekarze oddziałów ratunkowych, których zadaniem jest przyjmowanie pacjentów w nagłych przypadkach oraz wymagających krótkotrwałej hospitalizacji. Praca lekarza we Francji jest możliwa w szpitalu, prywatnej klinice, ośrodku rehabilitacji medycznej, a także w sanatorium.

Jeśli chodzi o zarobki we francuskim systemie opieki zdrowotnej, są one dość zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Poza doświadczeniem i specjalizacją liczy się staż pracy, miejsce zatrudnienia oraz liczba podejmowanych dyżurów. Średnie wynagrodzenie waha się od 5 000 do 10 000 euro brutto. Na wyższą płacę mogą liczyć specjaliści, którzy zdecydują się na otworzenie własnego gabinetu.

Czy warto pracować we francuskim systemie opieki zdrowotnej?

Jeśli masz w ręku dyplom potwierdzający wyższe wykształcenie medyczne zdobyte na terenie Unii Europejskiej, znasz język na poziomie umożliwiającym swobodną komunikację i jesteś osobą sumienną, praca dla lekarza we Francji może być tym, czego szukasz. Kraj leżący nad Sekwaną daje pod tym względem bardzo wiele możliwości. Francuski sektor opieki zdrowotnej jest uznawany za jeden z najlepiej zorganizowanych systemów w całej Europie. Medycy są potrzebni zarówno w szpitalach miejskich, jak i w prywatnych klinikach oraz przychodniach. Co więcej, lekarze są tam poważani i doceniani przez społeczeństwo.

Szukasz zatrudnienia jako lekarz? Zachęcamy do współpracy z IPF Medical!

Spośród wielu krajów Europy Francja zdecydowanie wiedzie prym wśród osób, które interesuje praca dla lekarza. Francuski system opieki zdrowotnej znajduje się na wysokim poziomie, a placówki są doskonale wyposażone i gotowe na przyjmowanie pacjentów w każdym wieku. Porównując zarobki i jakość życia, poszukiwanie tam zatrudnienia w sektorze medycznym jest bardziej opłacalne niż w Polsce. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tym zawodzie i wyjechać nad Loarę, zachęcamy Cię do zapoznania się z propozycjami przygotowanymi przez agencję IPF Medical. U nas znajdziesz wyłącznie aktualne i sprawdzone oferty pracy, dzięki którym zdobędziesz wymarzoną posadę i rozpoczniesz nowy rozdział w życiu zawodowym!