25 luty

Sektor medyczny we Francji. Sprawdź, co oferuje dla polskich lekarzy

Jeszcze do niedawna francuski system opieki zdrowotnej uchodził za jeden z najlepiej zorganizowanych w całej Europie. Na chwilę obecną boryka się z wieloma problemami, a jednym z poważniejszych są braki kadrowe. Z tego względu w kraju nad Loarą chętnie zatrudniani są medycy z innych państw. Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia lekarz we Francji i jak wygląda jego praca na co dzień, zachęcamy Cię do przeczytania poniższego wpisu. Znajdziesz w nim też najważniejsze informacje dotyczące funkcjonowania służby zdrowia w Republice Francuskiej.

Francuski sektor medyczny – co warto o nim wiedzieć?

Początki francuskiego systemu opieki zdrowotnej sięgają XIX wieku. Początkowo był tworzony przez kilkuosobowe stowarzyszenia, których celem było niesienie pomocy osobom chorym. Jego reformy dokonano dopiero w drugiej połowie lat sześćdziesiątych kolejnego stulecia. Wówczas powołano do życia trzy kasy narodowe i objęto ubezpieczeniem zdrowotnym większość społeczeństwa. Współcześnie obok sektora powszechnego istnieją też systemy szczególne i specjalne, które obejmują między innymi:

  • rolników,
  • rzemieślników,
  • funkcjonariuszy państwowych,
  • górników,
  • osoby pracujące na własny rachunek.

Francuski system medyczny jest finansowany ze składek opłacanych przez pracowników, pracodawców oraz z tzw. uzupełnień pochodzących z danin publicznych. Jeśli chodzi o placówki ochrony zdrowia, wyróżnia się ich trzy rodzaje: publiczne, prywatne komercyjne oraz prywatne niekomercyjne.

Niedobór kadry medycznej – poważny problem Francji

Proces starzenia się społeczeństwa, a także coraz powszechniejsze występowanie chorób przewlekłych doprowadziło do większego zapotrzebowania na opiekę zdrowotną. Sytuację komplikuje fakt, że praca lekarza we Francji jest związana nie tylko z takimi miejscami jak przychodnie, szpitale i kliniki. Francuski system zdrowotny obejmuje także ośrodki opieki długoterminowej, które są przeznaczone dla pacjentów powyżej siedemdziesiątego roku życia wymagających stałego nadzoru medycznego. Zatrudnienie w tym sektorze czeka więc nie tylko na lekarzy. Potrzebni są również fizjoterapeuci, którzy zajmują się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń związanych z narządem ruchu.

Kto bez problemu znajdzie zatrudnienie w kraju nad Loarą?

W placówkach medycznych brakuje przede wszystkim lekarzy medycyny ogólnej, geriatrów oraz onkologów. Mogą oni liczyć na zatrudnienie zarówno w placówkach państwowych, jak i prywatnych. Dodatkowo w kraju nad Sekwaną nieustannie odnotowuje się zapotrzebowanie na internistów. Praca dla lekarza tej specjalności polega głównie na sprawowaniu stałej opieki nad pacjentami, przeprowadzaniu konsultacji oraz współpracy z innymi jednostkami medycznymi. Trudności ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć też anestezjolodzy, neurolodzy oraz ortopedzi.

Ile zarabia i jak wygląda praca lekarza we Francji?

Tygodniowy czas pracy we Francji nie może przekraczać 35 godzin. Oczywiście praca dla lekarzy często wiąże się z godzinami nadliczbowymi, które można odebrać w formie dodatkowych dni wolnych lub w postaci wynagrodzenia. Za każdy przepracowany miesiąc pracownikowi przysługuje 2,5 dnia urlopu. Jeśli chodzi o to, ile zarabia lekarz we Francji, jego płaca kształtuje się na poziomie od 5 000 do 10 000 euro brutto. Na najwyższe zarobki mogą liczyć specjaliści zatrudnieni w placówkach prywatnych, a także ci, którzy zdecydują się na prowadzenie własnej praktyki lekarskiej.

Chcesz pracować jako lekarz we Francji? Sprawdź aktualne oferty pracy!

Na chwilę obecną polscy lekarze mogą znaleźć dobrze płatną posadę w bardzo różnych częściach Francji. Jeśli interesują Cię aktualne oferty pracy dla wykwalifikowanego personelu medycznego, zachęcamy do kontaktu z agencją IPF Medical. Zatrudnienie za naszym pośrednictwem to realna szansa na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego, a także na udoskonalenie już posiadanych umiejętności. Rocznie wyjeżdża z nami ponad 70 osób – Ty też możesz do nich dołączyć!