30 lipiec

Ile zarabia lekarz we Francji?

Osoby z dyplomem ze studiów medycznych przeglądające oferty pracy we Francji bardzo często zastanawiają się, ile można zarobić, podejmując zatrudnienie we francuskiej służbie zdrowotnej. Jeśli w najbliższym czasie planujesz wyjazd nad Sekwanę w celach zarobkowych, zachęcamy Cię do przeczytania poniższego artykułu. Dowiesz się z niego, ile wynoszą zarobki medyków w tej części Europy, a także, czy warto wyjechać do pracy, korzystając z usług IPF Medical.

System ochrony zdrowia we Francji – co musisz o nim wiedzieć?

Francuski model zarządzania ochroną zdrowia jest dość złożony. Kluczową rolę odgrywają w nim instytucje oraz agencje działające zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym. Usługi medyczne świadczą podmioty publiczne oraz prywatne. Dzięki rozbudowanej strukturze organizacyjnej i mnogości placówek zdrowotnych nawet początkujący lekarz bez trudu znajdzie zatrudnienie we Francji.

Poza szpitalami publicznymi medycy mogą starać się o posadę w niepaństwowych centrach medycznych. Są to głównie kliniki specjalizujące się w przeprowadzaniu zabiegów niewymagających długotrwałego przebywania pacjenta na oddziale. We francuskiej służbie zdrowia praca czeka też na lekarza w placówkach geriatrycznych i ośrodkach rehabilitacyjnych, w których pobyty chorych nierzadko trwają nawet do kilkunastu miesięcy.

Zarobki lekarzy we Francji – na jakie wynagrodzenie możesz liczyć?

Jeśli zastanawiasz się, ile zarabia lekarz we Francji, musisz wiedzieć, że płace w sektorze medycznym są bardzo satysfakcjonujące. Warto też zaznaczyć, że w tym zakątku Europy pracuje się na znacznie korzystniejszych warunkach niż w Polsce. Mamy tu na myśli przede wszystkim:

  • wyższe zarobki,
  • 35-godzinny tydzień pracy,
  • 30-dniowy okres urlopowy.

Jeżeli chodzi o wynagrodzenia we francuskim systemie ochrony zdrowia, wahają się one w przedziale między 5 000 a 10 000 euro brutto. Ich wysokość jest uzależniona od wielu czynników. Liczą się nie tylko zdobyte kwalifikacje. Ważne znaczenie ma też doświadczenie.

O wiele bardziej dochodowa jest praca dla lekarzy w placówkach prywatnych. Na wyższe zarobki mogą też liczyć specjaliści, którzy zdecydują się na prowadzenie własnej praktyki lekarskiej. W takim przypadku mogą one wynosić nawet 15 000 euro brutto/miesiąc. Od uzyskanej płacy należy oczywiście odjąć koszty utrzymania. Przy zapewnionej kwaterze pozostają głównie wydatki związane z wyżywieniem. Ceny jedzenia są dość zróżnicowane. Nieco taniej jest na w mniejszych miejscowościach, natomiast drożej w dużych miastach.

Czy trudno jest znaleźć pracę w zawodzie lekarza we Francji?

Na chwilę obecną zapotrzebowanie na personel medyczny w kraju nad Sekwaną jest bardzo duże. Potrzebni są nie tylko fizjoterapeuci oraz rehabilitanci. Francja to państwo, w którym z łatwością znajdzie zatrudnienie lekarz neurolog, onkolog czy internista. W tej części Europy brakuje też wykwalifikowanych anestezjologów, geriatrów oraz ratowników medycznych. Przeglądając oferty pracy dla lekarzy we Francji, łatwo się zorientować, że ogłoszeń jest naprawdę wiele i jest z czego wybierać. Wszystko zależy od tego, jaką specjalizację ukończyłeś, jakie masz doświadczenie oraz jakie są Twoje oczekiwania. Dzięki dużej liczbie ofert pracy z całą pewnością uda Ci się znaleźć zatrudnienie zgodne z własnymi preferencjami pod kątem warunków finansowych, lokalizacji itp.

Szukasz pracy jako lekarz nad Sekwaną? Poznaj ofertę IPF Medical!

Wyjazd zarobkowy za granicę to bez wątpienia świetna okazja do zdobycia doświadczenia, poznania nowej kultury oraz zarobienia niemałych pieniędzy. Jeśli interesuje Cię praca dla lekarza we Francji i nie wiesz, gdzie jej szukać, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertą przygotowaną przez agencję IPF Medical. Nasi pracownicy doskonale znają specyfikę rynku usług medycznych w kraju nad Sekwaną i pomogą Ci w załatwieniu wszystkich potrzebnych formalności. Nie przegap więc swojej szansy na pracę we Francji jako lekarz!