29 październik

Praca fizjoterapeuty we francuskich placówkach rehabilitacyjnych

Stabilna praca z atrakcyjnym wynagrodzeniem to z pewnością marzenie wielu absolwentów fizjoterapii. Jak się okazuje, samodzielne zawody medyczne są dziś bardzo pożądane w wielu krajach Europy. Jednym z nich jest Francja, w której fizjoterapeuci są poszukiwani nie tylko przez szpitale i przychodnie, ale także przez nowoczesne placówki rehabilitacyjne. Jeśli interesuje Cię praca w tej profesji w kraju nad Sekwaną, zachęcamy do przeczytania poniższego wpisu. Dowiesz się z niego, o czym musisz pamiętać, zanim rozpoczniesz karierę we francuskim sektorze medycznym.

Fizjoterapia – czy rzeczywiście warto ją studiować?

Jeszcze do niedawna fizjoterapia była dziedziną słabo rozwiniętą oraz mocno niedocenianą. Obecnie w tej kwestii wiele się zmieniło. Doskonałym przykładem pod tym względem jest właśnie Francja, w której zawód fizjoterapeuty jest nie tylko powszechnie znany, ale i szanowany. Nic więc dziwnego, że wiele młodych osób po studiach decyduje się na emigrację zarobkową, a praca jako fizjoterapeuta to dla nich spełnienie zawodowych marzeń. Specjaliści pomagający osobom po przebytych urazach i kontuzjach są dzisiaj niezwykle potrzebni na rynku pracy. Każdy, kto jest zainteresowany podjęciem zatrudnienia w tym sektorze, musi wcześniej zdobyć odpowiednie kwalifikacje. Przed wyjazdem za granicę należy postarać się przede wszystkim o nostryfikację dyplomu, o której piszemy w dalszej części artykułu.

Jak uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty we Francji?

Procedura mająca na celu uznawanie dyplomu ukończenia studiów wyższych zdobytego na uczelni w innym kraju. jest określana mianem nostryfikacji. Jeśli interesuje Cię praca dla fizjoterapeuty we Francji, musisz w pierwszej kolejności zdobyć uznanie posiadanych kwalifikacji czyli właśnie nostryfikację dyplomu. W tym celu należy zgromadzić niezbędną dokumentację wraz z tłumaczeniem przysięgłym na język francuski. Najważniejsze dokumenty, których będziesz potrzebować do nostryfikacji dyplomu to m.in:

  • potwierdzenie przebiegu edukacji i czas jej trwania,
  • dyplom ukończenia studiów,
  • dowód osobisty

Gdzie może zostać zatrudniony wykwalifikowany fizjoterapeuta?

Wykształcony fizjoterapeuta może podjąć zatrudnienie w wielu placówkach. Praca czeka na niego nie tylko w szpitalu czy w przychodni. Specjaliści niosący pomoc w przywracaniu sprawności psychofizycznej są coraz częściej poszukiwani także przez gabinety prywatne, termy, ośrodki rekreacyjne. Możliwości są więc bardzo szerokie, a zapotrzebowanie na pracowników fizjoterapii wzrasta systematycznie z roku na rok.

Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta w placówce rehabilitacyjnej?

Jeszcze jednym miejscem, w którym możliwa jest praca dla fizjoterapeutów, jest placówka rehabilitacyjna. Profesjonalnych ośrodków specjalizujących się w leczeniu schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego na terenie Francji wciąż przybywa, dlatego też poszukiwane są wykształcone osoby do pracy z pacjentami. Do obowiązków fizjoterapeuty w takim centrum należy głównie rehabilitacja i readaptacja chorych z dysfunkcjami narządu ruchu. Osoba zatrudniona na tym stanowisku sporządza bilanse podopiecznych, uczestniczy w układaniu planu terapii oraz współpracuje z lekarzami i rodzinami pacjentów. Do zadań fizjoterapeuty należy przeprowadzanie zabiegów i oddziaływanie na organizm za pomocą różnorodnych bodźców:

  • fizykalnych (np: ultradźwieki),
  • kinezyterapii (ruch i wszelkie formy aktywności fizycznej)
  • terapii manualnej (np. masaż).

Chcesz zrobić karierę w fizjoterapii za granicą? Skontaktuj się z IPF Medical!

Zawód fizjoterapeuty jest stosunkowo nową profesją, która skupia się głównie na sprawności drugiego człowieka. Ci, którzy zdecydują się na jej wykonywanie za granicą, mogą liczyć na szacunek, prestiż i bardzo dobre zarobki. Jeśli chcesz znaleźć atrakcyjne zatrudnienie we francuskim sektorze medycznym i interesują Cię oferty pracy dla fizjoterapeutów, zachęcamy do kontaktu z IPF Medical. Już teraz sprawdź ogłoszenia umieszczone na naszej stronie i zrób pierwszy krok, który przybliży Cię do kariery w tym zawodzie!