5 grudzień

Fizjoterapeuta w geriatrii – Praca w placówce EHPAD

Praca fizjoterapeuty w geriatrii to wyjątkowe wyzwanie i ogromna satysfakcja. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się pracy fizjoterapeutów we francuskich placówkach EHPAD, czyli domach opieki dla osób starszych. Dowiemy się, jakie zadania i obowiązki spoczywają na tych specjalistach oraz jakie korzyści płyną z pracy w takim środowisku. Odpowiemy także na pytanie, dlaczego praca w Ehpadach może być doskonałą opcją dla polskich fizjoterapeutów zainteresowanych pracą z pacjentem geriatrycznym.

 Co to są Ehpady?

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, że tzw. Ehpady (Établissements d’Hébergement pour Personnes Âgées Dépendantes) to specjalistyczne placówki medyczne we Francji zapewniające całodobową opiekę osobom starszym i niesamodzielnym. Inaczej ujmując, są to ośrodki, w których starsi ludzie o różnym stopniu niepełnosprawności mogą otrzymać opiekę medyczną,  rehabilitacyjną oraz wsparcie psychologiczne. Ehpady oferują szeroki zakres usług, w tym opiekę pielęgniarską, terapie, aktywności społeczne i rekreacyjne. Kluczową rolę w procesie utrzymania zdrowia i dobrej kondycji seniorów odgrywają właśnie fizjoterapeuci, których codzienna praca przekłada się na większą samodzielność i sprawność pacjentów geriatrycznych.

Jak wygląda praca fizjoterapeuty w Ehpadach

Praca fizjoterapeutów w placówkach Ehpad polega przede wszystkim na podtrzymywaniu sprawności funkcjonalnej seniorów, a więc przywróceniu i utrzymaniu jak największej samodzielności pacjenta podczas wykonywania codziennych czynności. Fizjoterapeuta rozpoczyna pracę z pacjentem od oceny jego ogólnego stanu zdrowia i potrzeb rehabilitacyjnych. Diagnostyka funkcjonalna obejmuje między innymi:

  • Ocenę lokomocji, samoobsługi, sprawności manualnej, funkcji kręgosłupa i miednicy.
  • Pomiar siły mięśniowej, elastyczności mięśni, napięcia mięśniowego.
  • Badanie zakresów ruchów kręgosłupa i stawów obwodowych.
  • Pomiar obwodów ciała i długości kończyn.
  • Ocena natężenia bólu.

W dalszej kolejności fizjoterapeuta określa cele rehabilitacji. Ważne jest przy tym indywidualne podejście do pacjenta, a więc stworzenie spersonalizowanego planu  terapeutycznego, który uwzględni specyficzne potrzeby pacjenta. W kolejnym etapie pracy z pacjentem geriatrycznym fizjoterapeuci przeprowadzają ćwiczenia, wykonują masaże, wykorzystując także elektroterapię i inne techniki rehabilitacyjne. Niezwykle istotne jest również monitorowanie postępów, które pozwala na bieżąco, w zależności od potrzeb pacjenta, modyfikować terapię tak, aby przyniosła jak największą korzyść.

Atrakcyjne warunki pracy 

Praca fizjoterapeuty we francuskich Ehpadach oferuje wiele korzyści. Ehpady to placówki publiczne lub prywatne, które oprócz tego, że zapewniają stabilność zatrudnienia, umożliwiają fizjoterapeutom dostęp do różnego rodzaju kursów i szkoleń.  Ułatwia to stałe poszerzanie umiejętności oraz profesjonalny rozwój. Niezwykle istotna jest także praca zespołowa, która opiera się na holistycznym podejściu do pacjenta. Specjaliści różnych dziedzin, m.in. lekarze, fizjoterapeuci, ergoterapeuci, terapeuci zajęciowi, psychologowie, dietetycy, pielęgniarki, współpracują ze sobą, aby jak najlepiej monitorować stan pacjenta i wspólnie dobrać terapię odpowiednio dostosowaną do jego potrzeb. Regularne spotkania i narady całego zespołu medycznego pozwalają na sprawną i efektywną współpracę. Nie można także pominąć faktu, że praca z pacjentami geriatrycznymi daje ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Dobra forma podopiecznych i ich wdzięczność za pomoc, opiekę  i poprawę jakości życia jest bezcenna.

Benefity Oferowane Przez Pracodawców

Fizjoterapeuci w Ehpadach otrzymują konkurencyjne wynagrodzenie, uzależnione od ich doświadczenia i kwalifikacji. Specjaliści świeżo po studiach mogą liczyć na wynagrodzenie od 2700 – 2800  € brutto miesięcznie, które wzrasta wraz ze stażem pracy. Pracownicy są także objęci ubezpieczeniem zdrowotnym, a także korzystają z regularnych urlopów i innych świadczeń socjalnych.

Praca dla fizjoterapeuty we Francji

Praca fizjoterapeuty we francuskich Ehpadach to wyjątkowa okazja dla tych, którzy chcą pomagać osobom starszym i czerpać satysfakcję z pracy. Atrakcyjne warunki zatrudnienia i benefity sprawiają, że Ehpady są miejscem, gdzie fizjoterapeuci mogą rozwijać swoje umiejętności i wpływać na poprawę jakości życia pacjentów. Jeśli jesteś fizjoterapeutą specjalizującym się w pracy z pacjentem geriatrycznym i chciałbyś podjąć pracę we Francji, jak najbardziej możesz dołączyć do zespołu jednego z francuskich Ehpadów. Do podjęcia pracy we Francji potrzebujesz nostryfikacji dyplomu oraz znajomości języka francuskiego. Proces przygotowania do wyjazdu trwa kilka miesięcy i wymaga zebrania niezbędnych dokumentów wraz z ich tłumaczeniami przysięgłymi i przesłaniu ich do jednej z Komisji Nostryfikacyjnych we Francji. Jeśli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia, które pozwoli Ci podjąć pracę we Francji, to zapraszamy Cię do współpracy. Agencja Ipf medical już od 2014 roku pomaga polskim fizjoterapeutom autoryzować dyplomy we Francji i przygotować się językowo do wyjazdu, służąc fachową wiedzą i wsparciem.