„Jestem fizjoterapeutą i chcę pracować we Francji, od czego mam zacząć?” Proces rekrutacyjny od A do Z
Jesteś fizjoterapeutą i myślisz o pracy za granicą? Słyszałeś już o tym, że bardzo wielu polskich fizjoterapeutów pracuje we Francji i zastanawiasz się jak wygląda proces przygotowania do wyjazdu? Również chciałbyś wyjechać ale nie znasz języka francuskiego? Krok po kroku, prześledź z nami szablon całego procesu i zobacz jakie to proste! Dziś specjalny artykuł dla osób, które rozważają pracę we Francji, ale zastanawiają się jak wygląda organizacja całego procesu.
Polscy fizjoterapeuci we Francji
Napływa do nas bardzo wiele zgłoszeń od fizjoterapeutów, którzy poszukując lepszych możliwości zarobkowania i rozwoju zawodowego, rozważają wyjazd za granicę. Rozpatrując dostępne na rynku oferty pracy i dyskutując ze znajomymi, pod lupę biorą właśnie Francję. Dlaczego? Ponieważ bardzo często podczas rozmowy okazuje się, że znajomi bądź „znajomi znajomych” już tam pracują i polecają ten kraj ze względu na dobre zarobki i relatywnie niskie, w porównaniu do innych krajów Europy, wymagania językowe. Jakie wymogi formalne trzeba zatem spełnić aby podjęcie pracy w tym kraju było możliwe? Jak długo trwa proces rekrutacji? W jakich placówkach można podjąć pracę i jak zorganizowany jest wyjazd z rodziną?
Praca dla fizjoterapeuty, we Francji
Francja jest w tej chwili bardzo popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla fizjoterapeutów. Aby tam wyjechać trzeba jednak spełnić parę wymogów formalnych, umożliwiających podjęcie pracy w zawodzie. Pierwszym z nich jest uzyskanie nostryfikacji dyplomu, czyli pozwolenia na wykonywanie zawodu fizjoterapeuty we Francji. To proces trwający około 5-6 miesięcy, podczas którego francuska komisja nostryfikacyjna porównuje polski program nauczania z programem francuskim. Pokazujemy kandydatom w jaki sposób należy przygotować wymagane zaświadczenia i gdzie uzyskać wszystkie niezbędne do procesu dokumenty, następnie tłumaczymy je na język francuski i w dalszym toku przesyłamy całość dokumentacji do jednej z wybranych komisji nostryfikacyjnych we Francji. W międzyczasie przygotowujemy fizjoterapeutów językowo, ucząc ich języka francuskiego na jednym z naszych kursów, stacjonarnym bądź online. O kursach więcej przeczytacie tutaj i tutaj Kursy językowe nastawione są na naukę francuskiego języka medycznego, wykorzystywanego w codziennej pracy fizjoterapeuty. Mają przygotować kandydatów w trzech głównych obszarach, jakimi są: rozmowa z pacjentem, współpraca z pozostałą częścią personelu medycznego i rozmowa z francuskim pracodawcą.
Drugim wymogiem formalnym jest zapis do Francuskiej Izby Fizjoterapeutów, już po przyjeździe do Francji (tzw. l’ordre). Przystąpienie do zapisu wiąże się z mniej lub bardziej wymagającą formą egzaminu językowego, do którego kandydaci przygotowywani są na wspomnianych wcześniej specjalistycznych kursach językowych.
Kursy języka francuskiego dla fizjoterapeutów
Kiedy fizjoterapeuta posiada już pozwolenie na wykonywanie zawodu we Francji i jest przygotowany językowo, przedstawiane mu są oferty pracy. Warto dodać, iż podczas selekcji ofert jak najbardziej brane są pod uwagę preferencje kandydata, aby mógł on pracować w placówce o wybranym profilu. Jeśli do Francji wyjeżdża dwoje fizjoterapeutów, którzy chcieliby pracować w tej samej placówce (małżeństwo, para, znajomi), to również jest to możliwe. Przedstawiane im są wówczas oferty z placówek zapewniających dwa, dostępne w tym samym czasie, wakaty. Gdy kandydat decyduje się na jedną z nich, umawiana jest rozmowa z francuskim pracodawcą, do której fizjoterapeuta przygotowywany jest na kursie językowym. Może to być rozmowa telefoniczna lub spotkanie na platformie Skype. Po akceptacji obu stron spotkania, dogrywane są szczegóły wyjazdu, a następnie organizowana jest podróż do Francji.
Fizjoterapeuta dociera do przygotowanego miejsca zakwaterowania, którego organizacja zawsze jest częścią oferty. O tym, jak wyglądają dostępne opcje zakwaterowania możecie przeczytać tutaj.
Należy dodać, iż cały proces rekrutacyjny jest bezpłatny dla kandydatów, którzy już po uzyskaniu nostryfikacji przyjmują jedną z przedstawionych ofert pracy i wyjeżdżają z nami do Francji na okres określony w umowie o współpracy. Umowa o pracę podpisywana jest natomiast bezpośrednio z francuskim pracodawcą. Oznacza to, iż agencja nie pobiera żadnych prowizji od ich późniejszego wynagrodzenia. Zapotrzebowanie na fizjoterapeutów, we Francji, jest w tej chwili tak duże, iż bez pomocy zewnętrznych agencji doradztwa personalnego, takich jak chociażby Ipf medical, francuscy pracodawcy mieliby spory problem z zapewnieniem ciągłości funkcjonowania placówek medycznych. Dlatego też, cały proces zlecany jest zewnętrznym firmom realizującym projekty rekrutacyjne (również z innych krajów europejskich), za które wypłacane jest im osobne wynagrodzenie.
Jeśli fizjoterapeuta wyjeżdża z rodziną, to organizacja wyjazdu obejmuje również pomoc w zapisie dzieci do szkoły. To szczególny przypadek, który należy szczegółowo zaplanować, aby proces aklimatyzacji na miejscu przebiegł jak najbardziej płynnie. Relację z wyjazdu rodzinnego znajdziecie tutaj. Fizjoterapeuci, którzy do Francji zabierają również swoich „mniejszych” przyjaciół (pieski, kotki), nieco wcześniej przekazują nam taką informację, aby można było odpowiednio zaplanować zakwaterowanie. Przykładowo, jeśli zakwaterowanie znajduje się na terenie placówki medycznej, to większość z nich nie wyraża zgody na obecność zwierząt. Wówczas lokum organizowane jest poza terenem placówki, według wspólnych ustaleń z fizjoterapeutą.
Zainteresowanych pracą we Francji zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu informacyjnego, omawiającego organizację procesu rekrutacyjnego.