29 październik

Praca we Francji, czyli jak wygląda opcja zakwaterowania

Niezwykle istotną kwestią związaną z podjęciem pracy we Francji jest opcja zakwaterowania. Gdzie mieszka fizjoterapeuta po wyjeździe? Jak wyglądają warunki zakwaterowania? Kto opłaca lokum?

Zakwaterowanie jest zawsze częścią oferty pracy. Kiedy fizjoterapeuta jest już przygotowany do wyjazdu (posiada pozwolenie na wykonywanie zawodu we Francji oraz w wystarczającym stopniu opanował język francuski), otrzymuje konkretne oferty pracy, spośród których wybiera tę najbardziej interesującą. Umawiamy wówczas rozmowę z francuskim pracodawcą, do której wcześniej przygotowujemy kandydatów podczas rozmowy symulacyjnej. Może to być rozmowa telefoniczna lub Skype. Spotkanie z potencjalnym pracodawcą to nie tylko okazja aby dobrze się zaprezentować, ale również możliwość dopytania o bardziej interesujące kwestie, jak np. opcja zakwaterowania oferowana przez pracodawcę.

Oferty pracy we Francji skierowane do polskich fizjoterapeutów zawierają różne możliwości organizacji lokum. Zależą one od tego, czy dany ośrodek medyczny dysponuje swoimi lokalami dla personelu medycznego, czy też wynajmuje lokum specjalnie dla fizjoterapeuty. Poniżej omawiamy poszczególne przypadki.

Placówka medyczna dysponuje lokalami dla personelu medycznego

W takiej sytuacji zakwaterowanie jest bezpłatne lub pracodawca pokrywa część kosztów. Fizjoterapeuta ponosi wówczas niewielką opłatę, dopłacając co miesiąc z góry ustaloną kwotę np. 100, 150 czy też 200€. Lokum to najczęściej kawalerka typu studio, z aneksem kuchennym i łazienką. Dosyć często tego typu rozwiązania proponują ośrodki termalne, które zapewniają zakwaterowanie na cały okres zatrudnienia lub kliniki oferujące również pokoje dla personelu medycznego, ze wspólną łazienką i kuchnią.

Placówka medyczna nie dysponuje swoimi lokalami, pracodawca wynajmuje mieszkanie

W takiej sytuacji pracodawca organizuje lokum w pobliżu miejsca pracy na okres od 1 do 3 miesięcy, najczęściej pokrywając całość lub część kosztów. Wówczas – w zależności od ustaleń – fizjoterapeuta dopłaca z góry wyznaczoną kwotę, a następnie zwalnia lokum wynajmując  mieszkanie samodzielnie lub z naszą pomocą. Koszty wynajmu ponosi wtedy fizjoterapeuta, a wyszukiwane lokale to pokoje, kawalerki lub większe mieszkania, w zależności od potrzeb fizjoterapeuty.

Placówka nie dysponuje swoimi lokalami i pracodawca nie zapewnia zakwaterowania

W takiej sytuacji to my organizujemy lokal mieszkalny, wynajmując go od prywatnych właścicieli. W zależności od potrzeb fizjoterapeuty może to być pokój, kawalerka lub większe mieszkanie. Koszt wynajmu przykładowej kawalerki waha się od 300 do 500 € miesięcznie (w zależności od regionu i miejscowości, w których funkcjonują pracodawcy) i ponosi go wówczas fizjoterapeuta.

Poniżej zdjęcia poglądowe przykładowych miejsc zakwaterowania, przesłane przez naszych fizjoterapeutów. O kosztach życia we Francji więcej możecie przeczytać tutaj: https://ipfmedical.pl/koszty-zycia-we-francji-ile-kosztuje-jedzenie-wynajecie-mieszkania-i-rachunki/ Jeśli myślicie o pracy we Francji i chcielibyście dopytać o więcej szczegółów, to zapraszamy do kontaktu: tel.503 090 703 lub 506 704 985.