2 sierpień

Nauka języka francuskiego – kurs stacjonarny czy online?

Przed nami kolejna edycja kursu języka francuskiego w Poznaniu, zawierającego specjalistyczne słownictwo medyczne, przygotowujące fizjoterapeutów do pracy w placówkach medycznych we Francji. Jeszcze przed rozpoczęciem zajęć, kursanci przygotowują się na solidną pracę z językiem, wypracowując samodzielnie tzw. bazę językową, obejmującą podstawowy zakres zagadnień ogólnych i gramatycznych takich jak: umiejętność przedstawienia się i opowiedzenia o sobie paru słów, znajomość liczebników, znajomość najważniejszych czasowników i ich odmiany oraz podstawowe zasady gramatyczne. Opracowanie podstaw jest niezbędne, aby podczas kursu można było skupić się na słownictwie specjalistycznym związanym z fizjoterapią. Bardzo istotnym elementem nauki jest również osłuchiwanie się z językiem francuskim, które warto ćwiczyć jeszcze przed rozpoczęciem kursu. Podstawy języka francuskiego można wypracować dzięki materiałom do pracy samodzielnej, które fizjoterapeuci otrzymują od nas przez rozpoczęciem kursu. Zaangażowanie kursanta i systematyczna praca z językiem, przekładają się na odpowiednie rezultaty. Zasada jest prosta: im więcej wysiłku włożymy w naukę francuskiego, tym łatwiej i przyjemniej będzie nam się żyło we Francji. Kursy stacjonarne odbywają się w Poznaniu w trybie od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00 z godzinną przerwą w ciągu dnia lekcyjnego.

Fizjoterapia za granicą – nauka języka francuskiego

Jeżeli fizjoterapeuta chce podjąć kurs całkowicie od podstaw lub jest osobą pracującą, nie mogącą uczestniczyć w codziennych zajęciach, to w takiej sytuacji bardziej odpowiedni będzie kurs języka francuskiego w wersji online. Nauka jest wówczas rozłożona w czasie i wymaga od kursanta większej samodyscypliny w pracy z materiałami językowymi. Niewątpliwym plusem tego typu kursów jest jednak brak konieczności dojazdu i nauka w wyznaczonych przez siebie porach dnia. Kurs online trwa około 3,5 miesiąca, w tym wypadku zajęcia zorganizowane są w formie video-konferencji i odbywają się dwa razy w tygodniu w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Są to godzinne spotkania z lektorem, w tym także z native speakerem. Dodatkowo kursanci otrzymują dostęp do specjalnej platformy e-learningowej, na której umieszczane są materiały do pracy samodzielnej (potrzebnych jest przynajmniej 10 godzin pracy samodzielnej tygodniowo).

Praca we Francji – Fizjoterapeuci przygotowani do wyjazdu

Ostatnia edycja kursu odbyła się w Poznaniu w dniach od 7 maja do 8 czerwca. Zajęcia trwały około 5-ciu godzin dziennie, od poniedziałku do piątku. Letnia aura zachęcała do obcowania z przyrodą, dlatego część zajęć odbyła się w plenerze, w pobliskim parku. Rzekomo w stanie relaksu uczymy się od 3 do 5 razy szybciej. Po generalnej powtórce zasad gramatycznych, nasza lektorka Katarzyna Nowak przeszła do „konkretów” jakimi były między innymi: zagadnienia dotyczące układu mięśniowo-szkieletowego i kostnego, komunikacja z pacjentem i opis ćwiczeń ruchowych, zagadnienia dotyczące nazw jednostek chorobowych i schorzeń z podziałem na dziedziny, omówienie sprzętu do rehabilitacji oraz wiele innych. Podczas zajęć fizjoterapeuci mieli również możliwość spotkać się z native speakerem, aby poznać autentyczne brzmienie języka francuskiego. Na zdjęciach kursanci z lektorką Kasią Nowak. Wszystkim uczestniczącym w kursie fizjoterapeutom dziękujemy za zaufanie jakim nas obdarzyli oraz życzymy wielu sukcesów we Francji !