31 styczeń

Sezon termalny tuż tuż!

Jak wygląda praca w termach? Czym różni się od pracy w innych placówkach medycznych? Jakie warunki zatrudnienia oferują tego typu ośrodki?

Zbliża się sezon termalny we Francji i placówki termalne już teraz organizują rekrutację personelu medycznego i niezbędnego zaplecza oraz przygotowują się na przyjęcie pierwszych kuracjuszy. Francuskie termy działają sezonowo, najczęściej przez okres około dziesięciu miesięcy. W zależności od placówki, mogą więc funkcjonować od lutego do listopada lub od marca grudnia. Praca w tego typu miejscach zorganizowana jest nieco inaczej niż w pozostałych placówkach medycznych we Francji. Zajęcia z pacjentami zaczynają się zazwyczaj dosyć wcześnie rano, czyli między godziną szóstą a siódmą. Kuracjusze to głównie pacjenci z problemami reumatologicznymi lub oddechowymi oraz osoby w okresie rekonwalescencji po różnego rodzaju zabiegach. Fizjoterapeuci pomagają im w usprawnieniu ogólnej kondycji, a także relaksacji.  Zajęcia skupiają się głównie wokół grupowych ćwiczeń w basenie oraz różnego rodzaju masaży i zabiegów leczniczych.

Praca dla fizjoterapeuty we Francji

W odróżnieniu od innych placówek medycznych we Francji, w termach fizjoterapeuci pracują od poniedziałku do soboty. Zazwyczaj jest to 35 godzin tygodniowo, choć zdarzają się również nadgodziny, które najczęściej oddawane są w postaci dodatkowych dni wolnych lub ekwiwalentu finansowego na koniec kontraktu. Zaletą systemu pracy w termach są właśnie godziny pracy: co prawda zajęcia zaczynają się we wczesnych godzinach porannych, ale kończą się również wcześnie, bo około godziny 13.00. Jest więc sporo czasu, aby po pracy zwiedzać okolicę lub zająć się innymi ulubionymi zajęciami. Niektóre z ośrodków termalnych pracują w systemie zmianowym i wówczas druga zmiana zaczyna się około godziny 8 rano, a kończy o 16.00.

Praca we francuskich termach

W odróżnieniu od innych placówek medycznych we Francji, w większości przypadków termy dysponują własnymi lokalami mieszkalnymi dla personelu medycznego. Są to najczęściej kawalerki typu studio, z aneksem kuchennym i toaletą. Fizjoterapeuci korzystają z nich bezpłatnie lub za niewielką dopłatą (100-200€ miesięcznie). Inną opcją jest wynajęcie mieszkania dla personelu medycznego i częściowe pokrycie kosztów wynajmu przez pracodawcę.

W ośrodkach termalnych dosyć często można spotkać personel medyczny spoza Francji, np. z Belgii, Hiszpanii, Rumunii, czy też Portugalii. Wymagania językowe wobec zagranicznych fizjoterapeutów są zazwyczaj nieco niższe niż w pozostałych placówkach medycznych we Francji. Praca w szpitalach lub klinikach wiąże się z bardziej zróżnicowaną pracą fizjoterapeuty i jego funkcjonowaniem w ramach zespołu interdyscyplinarnego, co wymusza większe zaangażowanie językowe w pracy. Termy są więc dobrym miejscem dla osób, które na początku pobytu we Francji chciałyby nieco szlifować swój język francuski. Zainteresowało Cię to? Zobacz oferty pracy dla fizjoterapeuty!

A jak wygląda placówka termalna? Poniżej filmik poglądowy z placówki termalnej we Francji. Zapraszamy do obejrzenia.

Źródło obrazka: https://www.officiel-thermalisme.com/wp-content/uploads/2017/12/bourbon-lancy-thermes-1.jpg