9 wrzesień

Praktyka lekarska we Francji

Swoboda przemieszczenia się i pobytu osób na terenie Unii Europejskiej spowodowała, że młodzi ludzie coraz chętniej decydują się na rozwijanie swojej kariery poza granicami Polski. Szczególną popularnością cieszy się pod tym względem Francja. Jeśli interesuje Cię praca jako lekarz lub marzysz o podjęciu praktyki lekarskiej w kraju nad Loarą, zachęcamy Cię do przeczytania poniższego wpisu. Dowiesz się z niego, czy warto wyjechać za granicę po zakończeniu studiów i jak wygląda zatrudnianie lekarzy w tej części Europy.

Jakie warunki musi spełnić lekarz chcący podjąć pracę we Francji?

Podstawowym wymogiem, jaki należy spełnić, aby zostać zatrudnionym we francuskiej branży medycznej, jest ukończenie specjalistycznych studiów wyższych. W trakcie edukacji możliwy jest też wyjazd na praktyki, do których odbycia jest zobowiązany każdy student kierunku lekarskiego. O wiele bardziej opłacalna jest jednak praca dla lekarzy we Francji po studiach. Takie osoby są bardziej cenione i mogą liczyć na wysokie zarobki. By starać się o zatrudnienie, konieczne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających zdobyte kwalifikacje. Poza dyplomem wymagane jest m.in. zaświadczenie o niekaralności. Większe szanse na zdobycie atrakcyjnej posady mają osoby, które znają francuskojęzyczne słownictwo medyczne.

Jakich lekarzy poszukują francuscy pracodawcy?

Przeglądając oferty pracy we Francji, nie trudno zorientować się, że zapotrzebowanie na specjalizacje jest dość zróżnicowane. W niektórych częściach kraju poszukiwani są medycy z kilkuletnim doświadczeniem, w innych na zatrudnienie mogą liczyć osoby tuż po studiach. Na chwilę obecną potrzebni są przede wszystkim lekarze rodzinni. W tym miejscu warto zaznaczyć, że praca lekarza rodzinnego we Francji nieco różni się od tej w Polsce. Tacy medycy zapewniają pacjentom kompleksową opiekę i cieszą się dużym uznaniem wśród lokalnych społeczności.

Pozostali specjaliści poszukiwani przez francuskich pracodawców to:

  • neurolodzy,
  • onkolodzy,
  • lekarze rehabilitacji medycznej,
  • geriatrzy,
  • anestezjolodzy.

Wiele osób zastanawia się, ile zarabia lekarz we Francji i od czego uzależniona jest wysokość pensji. Jak się okazuje, duże znaczenie ma posiadana specjalizacja oraz forma zatrudnienia we Francji. Medycy ze specjalizacjami z tzw. listy priorytetowej i zatrudnieni na własnej działalności (profession libérale) mogą liczyć na zarobki wynoszące nawet 10 000 – 15 000 euro brutto miesięcznie.

Jak założyć praktykę lekarską we Francji?

Niezależnie od specjalizacji, każdy lekarz we Francji, który chce otworzyć swój własny gabinet, powinien spełnić szereg wymogów. Przede wszystkim musi mieć dyplom i być specjalistą w konkretnej dziedzinie. Decydując się na taki krok, należy też pamiętać o kwestiach formalnych. Mamy tu na myśli dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, zarejestrowanie w odpowiedniej izbie lekarskiej oraz ubezpieczenie firmy. Aby dokonać rejestracji, trzeba złożyć wniosek, w którym zostaną zawarte wszystkie najważniejsze informacje dotyczące praktyki takie jak imię i nazwisko lekarza, numer dyplomu, posiadana specjalizacja, adres gabinetu oraz numer identyfikacji podatkowej.

Praca jako lekarz po studiach? Zapraszamy do kontaktu z IPF Medical!

Dysponując dyplomem ukończenia studiów medycznych, masz wiele możliwości rozwoju. Prowadzenie własnej działalności niewątpliwie daje wiele satysfakcji, ale wymaga też ogromnej samodyscypliny. Dlatego na początku warto zdobyć doświadczenie i bliżej poznać sektor opieki zdrowotnej. Jeśli interesuje Cię praca dla lekarza we Francji, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertami na bieżąco zamieszczanymi w serwisie IPF Medical. Z nami nie musisz martwić się o formalności i masz gwarancję legalnego zatrudnienia w sprawdzonych, wiarygodnych placówkach.