1 czerwiec

Praca w termach, czy to dla mnie? Masaże na sucho, masaże pod natryskiem z wodą termalną i gimnastyka w basenie

Na czym polega praca w termach? W jakich godzinach pracują fizjoterapeuci i czym konkretnie się zajmują? Jak długo trwa kontrakt w placówce termalnej i jak wyglądają wymagania językowe?

O tym dlaczego łatwo wdrożyć się w obowiązki pracy w placówce termalnej opowiadają zazwyczaj fizjoterapeuci, którzy właśnie tam zdobywali swoje pierwsze doświadczenia. Mniejsze wymagania językowe i łatwiejsza adaptacja na miejscu, to według nich główne zalety pracy w termach. Placówki tego typu funkcjonują przez około 9 miesięcy w roku, co oznacza, że decydując się na pracę w termach, fizjoterapeuta wyjeżdża do Francji na tzw. kontrakt sezonowy, który trwa średnio kilka miesięcy.

Praca dla fizjoterapeuty we Francji

Praca w termach zazwyczaj zaczyna się we wczesnych godzinach porannych i kończy około południa. Fizjoterapeuci pracują od poniedziałku do soboty, około 6 godzin dziennie. W tzw. „sezonach wysokich”, kiedy kuracjuszy jest wielu, mogą pojawić się nadgodziny, które zazwyczaj oddawane są w postaci ekwiwalentu finansowego, wypłacanego na koniec kontraktu. W większości wypadków pracodawca pokrywa również koszty dojazdu do term i zapewnia bezpłatne zakwaterowanie.

Do obowiązków fizjoterapeutów należą masaże na sucho, masaże pod natryskiem z wodą termalną i gimnastyka w basenie. W tego typu placówkach raczej nie sporządza się bilansów pacjenta, co oznacza, iż wymagania językowe w termach są nieco niższe niż w ośrodkach typu szpitale bądź kliniki. Warto natomiast zwrócić szczególną uwagę na zajęcia prowadzone w basenie. Fizjoterapeuci powinni znać zakres słownictwa związany z ćwiczeniami wykonywanymi w wodzie i swobodnie operować komendami kierowanymi do pacjentów. Rozgrzewka w basenie to zazwyczaj ćwiczenia z piankowymi „makaronami” i wymachy (kopnięcia) nogami w tył, w przód lub na boki. Podskoki w wodzie, podczas których pacjenci skręcają ciało w prawą lub lewą stronę, mimo iż wydają się dosyć proste, to skutecznie wzmacniają i rozciągają mięśnie oraz usprawniają działanie stawów. Podczas ćwiczeń w basenie wykorzystywane są również sprzęty takie jak piankowe ciężarki, deski do pływania lub ciężarki obciążające nogi.

Pacjenci term to zazwyczaj osoby w wieku około pięćdziesięciu paru lat (i starsi), głównie z problemami reumatycznymi i oddechowymi. Ćwiczenia prowadzone są w ciepłej i niezbyt głębokiej wodzie, co sprawia, że są przyjemne i w miarę łatwe do wykonania. Ich celem jest stymulacja układu nerwowego i mięśniowego oraz poprawa postawy ciała. Wyporność wody pozwala również wykonywać ćwiczenia  osobom, które mają problemy ze stawami i nie powinny ich obciążać. W zajęciach udział biorą zarówno osoby zdrowe, jak i z chorobami narządów ruchu lub po urazach i zabiegach operacyjnych. Zainteresowało Cię to? Zobacz oferty pracy dla fizjoterapeuty!

Poniżej filmik przedstawiający opis ćwiczeń wykonywanych w basenie,  wraz z komendami w języku francuskim.