Polski lekarz we Francji – wady i zalety
Każdego roku duża liczba osób podejmuje decyzję o wyjeździe zarobkowym za granicę. W ostatnich latach wielu Polaków z wyższym wykształceniem medycznym przyciągnęła Francja. Kusi ona nie tylko atrakcyjnymi zarobkami, ale także możliwościami rozwoju oraz dobrymi warunkami życia. Jakie są zalety, a jakie wady pracy jako lekarz w kraju nad Sekwaną? W poniższym wpisie przyglądamy się im wszystkim! Zapraszamy do lektury!
Jaki warunki musi spełnić lekarz chcący podjąć zatrudnienie we Francji?
Chociaż wymagania stawiane obcokrajowcom starającym się o posadę we francuskiej służbie zdrowia są dość restrykcyjne, to tak naprawdę kandydaci są mile widziani. By móc w ogóle ubiegać się o zatrudnienie w sektorze medycznym, konieczne jest posiadanie dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów wyższych na kierunku medycyna. Jeśli interesuje Cię pracadla lekarza we Francji, musisz też pamiętać o nostryfikacji dokumentu. Cała procedura trwa około trzech-czterech miesięcy, więc warto rozpocząć ją odpowiednio wcześnie. Po jej zakończeniu będziesz mógł wykonywać zawód za granicą bez żadnych ograniczeń.
Kogo poszukują francuskojęzyczni pracodawcy?
Na czele najbardziej deficytowych specjalizacji znajdują się przede wszystkim lekarze rodzinni, neurolodzy oraz specjaliści rehabilitacji medycznej. Są oni poszukiwani nie tylko do pracy w szpitalach, ale także w prywatnych gabinetach i publicznych przychodniach. Wiele placówek potrzebuje też specjalistów rehabilitacji medycznej. Mogą oni liczyć na zatrudnienie w klinikach, centrach rehabilitacyjnych, gabinetach odnowy biologicznej oraz sanatoriach. Na brak ofert pracy nie powinni również narzekać:
- anestezjolodzy,
- reumatolodzy
- geriatrzy,
- geriatrzy
- interniści.
Czy warto wyjechać do Francji? Jak się przygotować do pracy?
Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy dla lekarzy we Francji, warto wcześniej dowiedzieć się, jakie formalności musisz załatwić, aby rozpocząć karierę w wymarzonym zawodzie. Jeśli chodzi o dokumenty, poza dyplomem, musisz zabrać ze sobą przede wszystkim dowód tożsamości. Przed wyjazdem koniecznie też zadbaj o znajomość języka na odpowiednim poziomie. Szlifując francuskojęzyczne słownictwo medyczne, doskonale przygotujesz się do wyjazdu, a bariera językowa nie będzie dla Ciebie żadnym problemem.
Zalety i wady pracy we francuskiej służbie zdrowia
Jeśli chodzi o system ochrony zdrowia we Francji, to jest on uznawany za jeden z najlepiej zorganizowanych na świecie. Sektor medyczny w tej części Europy stoi na naprawdę wysokim poziomie, a lekarze są tu powszechnie szanowani i doceniani. Szpitale i przychodnie są świetnie wyposażone, dzięki czemu zapewniają najwyższe standardy zarówno medykom, jak i pacjentom. To z kolei przekłada się na lepszą jakość świadczonych usług. Nie jest też tajemnicą, ile zarabia lekarz we Francji. Najlepsi specjaliści mogą liczyć na płacę na poziomie nawet do 11 000 euro brutto miesięcznie.
Czy praca dla lekarzy w kraju nad Sekwaną może mieć więc jakieś wady? Osoby, które decydują się na wyjazd zarobkowy, często skarżą się na rozłąkę z rodziną. Niektórzy wymieniają też niejasne kwestie prawne związane z zawartą umową o pracę. Trzeba pamiętać, że nieuczciwi pracodawcy wciąż stanowią duże zagrożenie na rynku. Dlatego bardzo ważne jest, aby podejmować współpracę wyłącznie z profesjonalnymi agencjami, które od lat specjalizują się w delegowaniu pracowników za granicę.
Chcesz rozpocząć pracę jako lekarz we Francji? Zgłoś się do IPF Medical!
Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Ci wszystkie za i przeciw związane z zatrudnieniem we francuskiej służbie zdrowia. Jeśli marzy Ci się praca jako lekarz we Francji, zachęcamy do zapoznania z ofertą przygotowaną przez IPF Medical. Dzięki temu, że doskonale znamy specyfikę i zapotrzebowanie rynku medycznego, proponujemy wyłącznie sprawdzone i aktualne oferty pracy. Jeżeli chcesz pracować w tym zawodzie i nie boisz się kontaktu z obcym językiem, to już dziś skorzystaj z wyjątkowej możliwości zrobienia kariery za granicą!