15 październik

Pierwsza praca za granicą dla absolwentów fizjoterapii

By móc wykonywać zawód fizjoterapeuty, niezbędne jest ukończenie odpowiednich studiów wyższych. Jeśli właśnie zdobyłeś dyplom i zastanawiasz się, gdzie szukać zatrudnienia w tej dziedzinie usług medycznych, jesteś we właściwym miejscu. Z poniższego artykułu dowiesz się, na co możesz liczyć, podejmując zatrudnienie jako fizjoterapeuta za granicą. Podpowiemy Ci też, gdzie znajdziesz sprawdzone oferty pracy. Zapraszamy!

Fizjoterapeuta – na czym dokładnie polega jego praca?

Specjalista w zakresie rehabilitacji osób z dysfunkcjami narządu ruchu zajmuje się leczeniem pacjentów metodami nieoperacyjnymi oraz niefarmakologicznymi. Głównym celem jego pracy jest poprawa kondycji oraz eliminacja uciążliwych objawów towarzyszących chorobom m.in. reumatologicznym, ortopedycznym, neurologicznym itp. Fizjoterapeuta to wykwalifikowany specjalista, który potrafi złagodzić dolegliwości bólowe oraz przywrócić pacjentowi zdolność do prawidłowego funkcjonowania na co dzień. W tym miejscu warto zaznaczyć, że fizjoterapia sama w sobie jest dość szeroką dziedziną. W trakcie studiów każdy student wybiera dział, który najbardziej mu odpowiada. Przykładowe specjalizacje to:

  • fizjoterapia w sporcie i odnowie biologicznej,
  • terapia manualna,
  • rehabilitacja ruchowa,
  • masaż leczniczy,
  • fizjoterapia w medycynie uzdrowiskowej,
  • rehabilitacja w uroginekologii
  • fizykoterapia

W zależności od ukończonego kierunku może czekać Cię praca jako fizjoterapeuta w prywatnej lub publicznej służbie zdrowia. Specjaliści w zakresie rehabilitacji są potrzebni między innymi w szpitalach, domach opieki społecznej, placówkach oświatowych itp.

W jakich krajach brakuje specjalistów w sektorze medycznym?

Jeśli interesuje Cię praca w fizjoterapii za granicą, raczej nie powinieneś mieć większych problemów z jej znalezieniem po ukończeniu studiów. Jest to związane przede wszystkim z coraz większym zapotrzebowaniem na wysoce wykwalifikowanych specjalistów w sektorze medycznym. Co więcej, zagraniczni pracodawcy szukają osób zainteresowanych zarówno zatrudnieniem tymczasowym, jak i stałym.

Jeszcze do niedawna najchętniej wybieranym kierunkiem emigracji zarobkowej była Wielka Brytania. Dzisiaj jest to także Francja, Niemcy, Belgia oraz Holandia. W krajach tych w ostatnim czasie znacznie wzrosła popularność zawodu fizjoterapeuty. Tego rodzaju specjaliści są poszukiwani przez szpitale kliniczne, ośrodki rehabilitacyjne, a nawet przez kluby sportowe.

Jakie wymagania musisz spełnić, by podjąć pracę w fizjoterapii za granicą?

Jeśli interesuje Cię praca jako fizjoterapeuta, musisz przede wszystkim mieć ukończone studia wyższe. Mając już w ręku dyplom licencjata lub magistra, otwierają się przed Tobą szerokie możliwości. Powinieneś jednak wiedzieć, że ważne jest nie tylko zdobyte wykształcenie. Liczą się także posiadane kwalifikacje oraz doświadczenie.

Co więcej, przeglądając oferty pracy dla fizjoterapeutów we Francji i innych krajach Unii Europejskiej, zorientujesz się, że istotne znaczenie ma także umiejętność posługiwania się językiem obcym w stopniu umożliwiającym komunikację. Brak znajomości języka, lub niski jego poziom stanowi poważną przeszkodę w podjęciu zatrudnienia za granicą. W takiej sytuacji nieocenione będą specjalistyczne kursy językowe dla fizjoterapeutów. Tego rodzaju szkolenia pomagają w przyswojeniu najpotrzebniejszych zwrotów przydatnych podczas codziennego kontaktu z pacjentami.

Gdzie szukać pracy jako fizjoterapeuta po studiach?

W sieci znajdziesz wiele portali, na których są umieszczane aktualne oferty pracy dlafizjoterapeuty. Są to w większości serwisy internetowe, które umożliwiają przeglądanie ogłoszeń oraz stworzenie własnego profilu z CV. Jeśli chcesz mieć pewność, że trafisz wyłącznie na rzetelne propozycje zatrudnienia, zachęcamy Cię do kontaktu z agencją IPF Medical. Dzięki temu, że na bieżąco współpracujemy z europejskimi ośrodkami medycznymi, możemy zaproponować sprawdzone oferty pracy dla osób, które chcą wyjechać za granicę i pracować w zawodzie fizjoterapeuty.