27 sierpień

Jakie są różnice między pracą fizjoterapeuty w Polsce a za granicą?

Jedną z najszybciej rozwijających się na obecną chwilę dziedzin medycyny jest fizjoterapia. W przeważającej większości krajów na świecie profesja fizjoterapeuty cieszy się dużym uznaniem ze strony społeczeństwa. W tym wpisie przyjrzymy się bliżej różnicom między zatrudnieniem fizjoterapeutów w Polsce, a za granicą. Jeśli zastanawiasz się, czy warto podjąć pracę w tej branży w jednym z państw europejskich – zapraszamy Cię do lektury.

Praca w fizjoterapii – jakie musisz spełnić warunki?

Fizjoterapeuta jest jednym z bardziej poszukiwanych specjalistów na europejskim rynku pracy. W Polsce możesz pracować jako fizjoterapeuta jeżeli posiadasz dyplom licencjata, lub magistra potwierdzający ukończenie studiów na kierunku fizjoterapia. Dodatkowo, po skończonych studiach powinieneś zapisać się do Izby Fizjoterapeutów i tam uzyskać numer prawa wykonywania zawodu. W sytuacji, kiedy chcesz wyjechać w poszukiwaniu pracy do jednego z krajów Europy, niezbędne jest posiadanie prawa wykonywania zawodu fizjoterapeuty w wybranej przez Ciebie destynacji. Aby je zdobyć, musisz nostryfikować swój dyplom. Proces uznania dyplomu w wybranym przez Ciebie kraju da Ci wybór. Będziesz mógł na każdym etapie swojego życia zawodowego decydować, czy chcesz pracować jako fizjoterapeuta w Polsce czy za granicą.

Na jakie zarobki może liczyć fizjoterapeuta w Polsce a za granicą?

Wysokość płacy jest uzależniona w głównej mierze od państwa, w którym pracuje fizjoterapeuta. Liczą się także odbyte kursy oraz doświadczenie. W Polsce średnie zarobki w tym zawodzie wynoszą ok. 3000 zł brutto. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zgodnie z ustawą z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w branży medycznej płaca minimalna dla fizjoterapeutów wynosi niecałe 2500 zł brutto. Na lepsze wynagrodzenie w naszym kraju mają szansę osoby, które zdecydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Znacznie wyższą płacę otrzymują natomiast fizjoterapeuci pracujący za granicą. Zarobki w tym przypadku kształtują się na poziomie 2300-3000 euro brutto i więcej. Jeśli chodzi o atrakcyjność dochodu, najlepszym wyborem pod tym względem są takie państwa jak:

  • Francja,

  • Niemcy,

  • Austria,

  • Szwajcaria.

Gdzie brakuje wykwalifikowanych fizjoterapeutów?

Obecnie wykwalifikowanych specjalistów brakuje właściwie wszędzie. Dlatego, jeśli interesuje Cię praca za granicą jako fizjoterapeuta, raczej nie powinieneś mieć większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Decydując się na emigrację zarobkową, obok umiejętności ważna jest znajomość języka obcego. Na szczęście obecnie nawet to nie jest problemem. Jeśli jesteś osobą, którą interesuje praca jako fizjoterapeuta za granicą i chcesz podszlifować język, dobrym rozwiązaniem mogą być np. językowe kursy online.

Czy warto podjąć pracę jako fizjoterapeuta za granicą?

Jeśli zależy Ci na dobrych zarobkach i korzystnych warunkach zatrudnienia, odpowiedź brzmi: tak. Dzisiaj bez problemu można znaleźć oferty pracy dla fizjoterapeuty np. we Francji oraz wielu innych krajach Europy. Zagraniczni pracodawcy poszukują wykwalifikowanych specjalistów zarówno do pracy tymczasowej, jak i stałej. Za granicą jest tak wiele możliwości zatrudnienia, że jeśli znasz język na poziomie komunikatywnym, z łatwością znajdziesz zajęcie zgodne z własnymi oczekiwaniami.

Podsumowanie

Jak widać, praca fizjoterapeuty w Polsce i za granicą różni się od siebie pod wieloma względami. Przede wszystkim osoby, które wyjeżdżają do krajów Unii Europejskiej, mogą liczyć na wyższe stawki wynagrodzenia oraz większy prestiż zawodu. Jeśli interesuje Cię zatrudnienie w sektorze medycznym we Francji i szukasz sprawdzonych ofert pracy, zachęcamy do zapoznania się z propozycjami IPF Medical. Jako doświadczona agencja pośrednicząca zaoferujemy Ci wiele ciekawych ofert, wśród których z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie.