28 marzec

Jak zostać fizjoterapeutą we Francji?

Zawody medyczne od dawna są uważane za prestiżowe i potrzebne. Na pewne zatrudnienie za granicą mogą liczyć m.in. fizjoterapeuci, którzy pomagają pacjentom powrócić do zdrowia i sprawności fizycznej. Ze względu na coraz dotkliwsze braki kadrowe osoby, które ukończyły studia na kierunku fizjoterapia, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej i dobrze płatnej posady. Jak zostać fizjoterapeutą we Francji? Jak uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu i na jakie zarobki mogą liczyć specjaliści zajmujący się rehabilitacją pacjentów. Przeczytaj!

Fizjoterapeuta – czym tak naprawdę się zajmuje?

Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu fizjoterapeuta nie zajmuje się wyłącznie pacjentami po urazach czy z chorobami neurologicznymi. Specjaliści, którzy mają doświadczenie, mogą pracować w wielu innych obszarach związanych z:

 • rehabilitacją kardiologiczną,

 • terapią manualną,

 • rehabilitacją oddechową

 • rehabilitacją uroginekologiczną

 • masażem limfatycznym itp.

W dużym skrócie praca jako fizjoterapeuta polega na diagnozowaniu i leczeniu wielu różnych schorzeń i dolegliwości, a także na dbaniu o sprawność ruchową pacjentów. Do gabinetów fizjoterapeutycznych zgłaszają się m.in. osoby z zespołami bólowymi kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi, bólem karku i szyi, problemami neurologicznymi oraz z różnego rodzaju dysfunkcjami układu kostno-stawowego.

Jak uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu we Francji?

Zanim zaczniesz przeglądać oferty pracy dla fizjoterapeutów we Francji, najpierw musisz uzyskać zezwolenie na wykonywanie zawodu za granicą. W tym celu trzeba postarać się o nostryfikację dyplomu. By rozpocząć tę procedurę, należy złożyć odpowiednie dokumenty we właściwym urzędzie. Pełna dokumentacja zwykle obejmuje dyplom ukończenia studiów wyższych, suplement do dyplomu lub indeks, świadectwo niekaralności oraz pełny przebieg doświadczenia zawodowego. Postępowanie nostryfikacyjne na ogół trwa od czterech do sześciu miesięcy. Po tym czasie można zacząć ubiegać się o zatrudnienie. Na początku nie są potrzebne żadne dodatkowe kursy czy certyfikaty. Deficyt personelu medycznego sprawia, że nawet bez nich można znaleźć atrakcyjną i dobrze płatną pracę.

Gdzie można pracować jako fizjoterapeuta?

Osoby, które sądzą, że praca dla fizjoterapeuty wiąże się z koniecznością zatrudnienia w szpitalu czy przychodni, są w błędzie. Zawód ten zapewnia szerokie perspektywy na rynku pracy, stąd też w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Specjaliści mogą szukać ofert pracy w wielu różnych placówkach. Przykładowe miejsca, w których można znaleźć ciekawe zatrudnienie, to:

 • centra rehabilitacji funkcjonalnej,

 • specjalistyczne kliniki,

 • gabinety rehabilitacyjne,

 • ośrodki opieki średniotermonowej,

 • termy,

 • centra odnowy biologicznej,

 • domy seniora,

Osoby, które ukończyły studia na kierunku fizjoterapia, mogą również pomagać sportowcom, którzy są szczególnie narażeni na kontuzje kolan, urazy barku, zerwanie ścięgna Achillesa itp.

Jak się przygotować do pracy fizjoterapeuty we Francji?

Wiele osób rozważających wyjazd zarobkowy do kraju nad Sekwaną bardzo często zastanawia się, jak wygląda praca jako fizjoterapeuta za granicą. Jak już wyżej wspominaliśmy, dobrze płatny angaż można znaleźć bez specjalistycznych szkoleń. Zarobki w tym zawodzie kształtują się na poziomie od 2500 do 3400 euro brutto miesięcznie. W tej profesji bardzo ważna jest umiejętność posługiwania się językiem francuskim w stopniu komunikatywnym. Szczególnie przydatne w codziennej pracy może być zgłębienie specjalistycznego słownictwa medycznego.

Chcesz legalnie wykonywać zawód fizjoterapeuty za granicą? Skorzystaj z pomocy wyspecjalizowanej agencji!

Obecnie wiele krajów w Europie zmaga się z niedoborem wykwalifikowanej kadry medycznej, a Francja jest jednym z nich. Fizjoterapeuci mogą liczyć na zatrudnienie w różnych placówkach, do których trafiają osoby dorosłe z wieloma schorzeniami, osoby starsze, dzieci z wadami postawy, a także sportowcy po urazach. Jeśli chcesz legalnie pracować w fizjoterapii za granicą i interesują Cię sprawdzone oferty pracy, zachęcamy do kontaktu z agencją IPF Medical. Już teraz przejrzyj aktualne ogłoszenia, zrób pierwszy krok i zacznij realizować swoje marzenia!