28 kwiecień

Jak znaleźć pracę jako fizjoterapeuta we Francji?

Położona w zachodniej części kontynentu Francja, podobnie jak wiele innych państw europejskich, zmaga się ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa. To sprawia, że we Francji bez problemu zatrudnienie znajdą osoby, które ukończyły studia na kierunku fizjoterapia. Jeśli interesuje Cię praca jako fizjoterapeuta, zachęcamy do zapoznania się z poniższym wpisem. Dowiesz się niego, jakie wymagania trzeba spełnić, aby podjąć pracę w tym zawodzie, na jakie zarobki możesz liczyć, a także, czy możliwe jest zdobycie posady bez znajomości języka obcego. Zapraszamy do lektury!

Starzejące się społeczeństwo we Francji – podstawowe informacje

Proces starzenia się społeczeństwa jest powszechnym zjawiskiem demograficznym, do którego występowania przyczynił się postęp cywilizacyjny oraz poprawa jakości życia. Polega na wzroście liczby osób starszych, po ukończeniu sześćdziesiątego roku życia, z postępującą niedołężnością fizyczną oraz psychiczną. Taki trend jest szczególnie widoczny w krajach wysoko rozwiniętych, w tym między innymi we Francji, w której w ostatnich latach znacząco wzrosło zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki oraz fizjoterapeutów. Zachodzące zmiany spowodowały, że systematycznie przybywa tam specjalistycznych placówek oraz ośrodków opieki dziennej dla seniorów.

Jak wygląda praca fizjoterapeuty i kto może się o nią ubiegać?

Zanim dowiesz się, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy dla fizjoterapeuty, przyjrzyjmy się bliżej specyfice samej profesji. O zatrudnienie w tej dynamicznie rozwijającej się branży może starać się właściwie każdy, kto ma w ręku dyplom fizjoterapeuty. Na początku nie są potrzebne żadne dodatkowe szkolenia czy certyfikaty. Nawet bez nich można znaleźć ciekawą i całkiem dobrze płatną posadę. Jak wygląda praca w tym zawodzie we Francji? Tygodniowa norma nie przekracza 35 godzin. W sytuacji, gdy pojawiają się nadgodziny, pracownik może je odebrać w postaci dodatkowych dni urlopu. Jeśli chodzi o miejsce zatrudnienia, fizjoterapeuci są potrzebni nie tylko w szpitalach i przychodniach. Coraz częściej są poszukiwani także przez:

    • prywatne gabinety,
    • ośrodki rehabilitacyjne,
    • instytucje opieki dziennej i całodobowej,
    • uzdrowiska,
    • termy.

Czy można pracować jako fizjoterapeuta bez znajomości języka obcego?

Znajomość francuskiego jest w tym zawodzie ważna. Osoba, która chce pracować w fizjoterapii, musi posługiwać się językiem obcym na poziomie przynajmniej średnio zaawansowanym. Bez tego nie jest możliwa komunikacja i współpraca z pacjentami. Dlatego przed wyjazdem pomocne mogą okazać kursy języka francuskiego dla fizjoterapeutów. Szkolenia w formie zdalnej prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów pozwalają odpowiednio przygotować się do wyjazdu i poznać specjalistyczne słownictwo medyczne.

Na jakie zarobki może liczyć fizjoterapeuta we Francji?

Nie trudno nie zauważyć, że fizjoterapia od kilku lat rozwija się w zawrotnym tempie. Dlatego praca dla fizjoterapeuty za granicą jest bardzo opłacalna i decyduje się na nią coraz większa liczba osób. Jeśli chodzi o zarobki, specjaliści w tej dziedzinie otrzymują wynagrodzenie na poziomie od 2500 euro miesięcznie. Dodatkowo premiowane jest doświadczenie zawodowe oraz przebyte kursy. Na wyższą płacę mogą liczyć profesjonaliści zatrudnieni w prywatnych przychodniach i prowadzący własne gabinety rehabilitacyjne.

Interesują Cię aktualne oferty pracy w fizjoterapii? Skontaktuj się z IPF Medical!

Chcąc pracować w fizjoterapii za granicą, konieczne jest posiadanie dyplomu potwierdzającego ukończenie studiów oraz sprawne posługiwanie się językiem francuskim. Jesteś otwarty na nowe wyzwania i spełniasz powyższe warunki? Nie wiesz, do kogo zwrócić się o pomoc w znalezieniu legalnego i atrakcyjnego zatrudnienia? W takim razie zachęcamy Cię do nawiązania kontaktu z IPF Medical. Już teraz sprawdź aktualne oferty pracy i przekonaj się, jak niewiele dzieli Cię od rozpoczęcia kariery w zawodzie fizjoterapeuty we Francji!