31 maj

Jak wygląda praca lekarza we Francji?

Wśród najlepiej opłacanych zawodów we Francji w czołówce od lat znajduje się lekarz. Z każdym rokiem w kraju nad Sekwaną przybywa ofert pracy dla internistów, okulistów, lekarzy rehabilitacji medycznej, geriatrów, anestezjologów, neurologów oraz onkologów. Jak dokładnie wygląda praca lekarza we Francji i na jakie zarobki może liczyć medyk zatrudniony we francuskiej służbie zdrowia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszamy do lektury!

Co warto wiedzieć o francuskim systemie opieki zdrowotnej?

Od wielu lat francuska służba zdrowia jest uznawana za najsprawniejszą i najlepiej zorganizowaną w Europie. Jest finansowana z ubezpieczenia zdrowotnego, przy czym warto podkreślić, że podstawowe ubezpieczenie jest w tym kraju opłacane ze składek pracowników, pracodawców oraz z danin publicznych. Francuski system ochrony zdrowia jest tworzony przez następujące placówki:

  • państwowe,
  • prywatne komercyjne,
  • prywatne niekomercyjne.

Od pewnego czasu Francja zmaga się z brakiem wykwalifikowanego personelu medycznego. Nic więc dziwnego, że specjaliści są tutaj ściągani z wielu różnych państw europejskich. Praca jako lekarz niewątpliwie daje mnóstwo satysfakcji, a co więcej, jest opłacalna pod względem zarobkowym. Poszukiwani są medycy właściwie wszystkich specjalizacji, począwszy od interny, poprzez ortopedię, neurologię, stomatologię, aż po radiologię i onkologię.

Czym się zajmuje i jak wygląda kariera lekarza?

Nie da się ukryć, że praca dla lekarza we Francji stanowi niezwykle atrakcyjną propozycję zawodową. To idealne rozwiązanie zarówno dla początkujących specjalistów, jak i dla doświadczonych medyków, którzy chcą pracować za godziwe wynagrodzenie. Warto wiedzieć, że na chwilę obecną w kraju nad Loarą są poszukiwani zarówno lekarze z doświadczeniem jak i młodzi medycy bez specjalizacji. Lekarze rozpoczynający karierę na ogół pracują jako asystenci podczas nieskomplikowanych zabiegów i operacji, szlifując swoje umiejętności oraz ucząc się odpowiedzialności za pacjentów. Dzięki dobrej pensji mogą rozwijać się zawodowo, a po zdobyciu specjalizacji otwiera się przed nimi mnóstwo możliwości dalszej drogi w tym zawodzie.

Praca dla lekarzy we Francji jest możliwa w wielu różnych placówkach. Wykwalifikowani specjaliści z zakresu medycyny najczęściej podejmują zatrudnienie w szpitalach i zakładach ochrony zdrowia. W rzeczywistości jednak internista, neurolog czy lekarz rehabilitacji medycznej może pracować także w prywatnym gabinecie, klinice, w centrum opieki średnioterminowej, a nawet w ośrodku termalnym. Opcji jest całkiem sporo, ale najwięcej zależy przede wszystkim od posiadanej specjalizacji.

Na jakie zarobki może liczyć lekarz we Francji?

Osoby zastanawiające się nad emigracją nad Sekwanę bardzo często zadają pytanie: ile zarabia lekarz we Francji? Jak się okazuje, płaca jest uzależniona od wielu czynników. Najważniejsze znaczenie w tym przypadku mają:

  • specjalizacja,
  • staż pracy,
  • doświadczenie,
  • liczba dodatkowych dyżurów.

Sporo zależy także od miejsca zatrudnienia – czy jest to placówka państwowa, czy prywatna. Na najwyższe zarobki mogą liczyć specjaliści pracujący w prywatnych gabinetach medycznych. Przeciętne wynagrodzenie we francuskiej służbie zdrowia waha się od 5 000 do 10 000 euro brutto. W przypadku prywatnej praktyki może ono wynosić nawet 15 000 euro.

Chcesz pracować jako lekarz we Francji? Zgłoś się do IPF Medical!

Masz dyplom w ręku i chcesz zacząć stawiać pierwsze kroki w dziedzinie medycyny? Jesteś neurologiem lub anestezjologiem po stażu i zastanawiasz się, jak rozpocząć pracę jako lekarz we Francji? Jeśli tak, zachęcamy Cię do przejrzenia ofert przygotowanych przez IPF Medical. Jako agencja wyspecjalizowana w rekrutacji dla rynku usług medycznych w kraju nad Loarą zapewniamy zatrudnienie wyłącznie u sprawdzonych i rzetelnych pracodawców. Na bieżąco publikujemy aktualne oferty pracy, wśród których na pewno znajdziesz coś dla siebie!