18 grudzień

Dodatki do wynagrodzenia dla fizjoterapeutów we Francji

Rola fizjoterapeuty w świetle często diagnozowanych schorzeń z zakresu rehabilitacji i fizjoterapii staje się coraz bardziej kluczowa.. Zapotrzebowanie na specjalistów z dziedziny fizjoterapii we Francji, ciągle rośnie, a zarobki tej grupy zawodowej kształtują się na poziomie 2300-3000 euro brutto miesięcznie. W ostatnim czasie, w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną, rząd francuski postanowił dodatkowo dofinansować personel branży medycznej. Z poniższego artykułu dowiesz się, dlaczego praca dla fizjoterapeutów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Sprawdziliśmy również jakie kwoty podwyżek czekają na fizjoterapeutów i na czym dokładnie polega program Ségur przyjęty przez francuski rząd.

Skąd tak duże zapotrzebowanie na zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne?

Na przełomie ostatnich lat fizjoterapia gwałtownie się rozwinęła. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mieszkańcy całej Europy potrzebują wysoce wykwalifikowanej kadry medycznej. Wpływa na to między innymi dynamiczny proces starzenia się społeczeństw, który jest zjawiskiem obserwowanym w wielu krajach na świecie. Osoby starsze i niepełnosprawne wymagają kompleksowego postępowania rehabilitacyjnego, które przywróci im utracone funkcje ruchowe i zwiększy komfort życia.

Warto tutaj również podkreślić, że z dysfunkcjami narządu ruchu coraz częściej zmagają się osoby młode np. na skutek wypadków. Dodatkowo jeszcze większy wzrost zapotrzebowania na specjalistów z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji spowodowany jest obecną sytuacją związaną z lockdownem, izolacją społeczną, a co za tym idzie spadkiem aktywności fizycznej. Osoby na co dzień zmagające się między innymi z cukrzycą, osteoporozą, chorobami sercowo-naczyniowymi, otyłością, wadami postawy, zaburzeniami psychosomatycznymi, zwyrodnieniami, dolegliwościami bólowymi, chorobami neurologicznymi będą wkrótce potrzebowały fizjoterapeutów, by móc wrócić do sprawności sprzed pandemii. Inną przyczyną rosnącego zapotrzebowania na fizjoterapeutów jest interdyscyplinarność fizjoterapii. Z osiągnięć tej dziedziny korzysta wiele różnych specjalności medycznych takich jak, chociażby neurologia, reumatologia, medycyna sportowa czy stomatologia. Zabiegi fizjoterapeutyczne coraz częściej stanowią uzupełnienie leczenia operacyjnego przeprowadzanego w obrębie narządu ruchu.

Dofinansowanie francuskiej służby zdrowia w ramach programu Ségur

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 spowodowała, że rząd Francji zdecydował się na uchwalenie programu Ségur i dofinansowanie służby zdrowia kwotą 19 miliardów euro. To ważne finansowe wsparcie dla całego sektora medycznego, z którego skorzystają nie tylko lekarze czy pielęgniarki, ale także fizjoterapeuci.

Przyjęte środki zaradcze mają za zadanie naprawę najbardziej problematycznych obszarów. Spośród nich wymieniono głównie rozbieżności w systemie ochrony zdrowia na szczeblu lokalnym i globalnym, a także brak odpowiedniej komunikacji między szpitalami, lekarzami rodzinnymi i ośrodkami zdrowia. W ramach programu Ségur zaproponowano m.in.:

  • podwyżkę w wysokości 183 euro netto miesięcznie dla całego personelu medycznego (z wykluczeniem lekarzy),
  • szkolenie większej liczby pracowników służby zdrowia,
  • uproszczenie czasochłonnych procedur w celu zniwelowania biurokracji,
  • 19 miliardów euro przeznaczonych na inwestycję w sektor medyczny.

Co program Ségur oznacza dla fizjoterapeutów pracujących we Francji?

Przede wszystkim dofinansowanie francuskiej służby zdrowia przełoży się na wzrost wynagrodzeń personelu medycznego. Z podwyżek skorzystają przedstawiciele wielu zawodów, w tym między innymi fizjoterapeuci. Należy więc spodziewać się, że oferty pracy dla tych specjalistów będą spotykać się z coraz większym zainteresowaniem.

O zatrudnienie we Francji w dziedzinie fizjoterapii mogą zabiegać zarówno doświadczeni fizjoterapeuci, jak i osoby, które dopiero ukończyły studia. Program Ségur, jaki zdecydowała się przyjąć Francja sprawi, że jeszcze bardziej podniesie się komfort życia oraz prestiż zawodu fizjoterapeutów pracujących we Francji

Podsumowanie

W obliczu postępującego starzenia się społeczeństw fizjoterapeuta to bez wątpienia zawód z przyszłością. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w tej profesji we Francji, zachęcamy Cię do zapoznania się z ofertami pracy zamieszczanymi w serwisie IPF Medical. W naszej agencji znajdziesz też specjalistyczne kursy językowe, które pomogą Ci w profesjonalny sposób przygotować się do wyjazdu do pracy za granicą.