31 październik

Dlaczego warto wyjechać do pracy we Francji jako fizjoterapeuta?

Duże zapotrzebowanie na personel medyczny, wysokie zarobki, stabilność zatrudnienia – to tylko niektóre powody, dla których coraz więcej osób decyduje się na pracę za granicąFrancja oferuje znakomite możliwości rozwoju zawodowego w branży fizjoterapii. Specjaliści pomagający w powrocie do zdrowia i sprawności są w tej części Europy bardzo szanowani przez pacjentów. Dlaczego jeszcze warto wyjechać do pracy w kraju nad Loarą jako fizjoterapeuta? Czy trudno znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zawarliśmy w poniższym tekście. Sprawdź!

Rynek pracy dla fizjoterapeutów we Francji

Francuski minister zdrowia alarmuje, że w ciągu najbliższych kilkunastu lat we Francji będzie brakować pracowników medycznych. Osoby, które ukończyły studia na kierunku fizjoterapia, nie powinny więc mieć problemów ze znalezieniem atrakcyjnego zatrudnienia. Zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się schorzeniami narządu ruchu jest obecnie duże i będzie jeszcze większe. Ma to związek między innymi ze zjawiskiem starzenia się społeczeństwa, a także z rosnącą świadomością dotyczącą dbania o zdrowie. Nie da się ukryć, że fizjoterapeuta to jeden z bardziej perspektywicznych zawodów, a praca na tym stanowisku daje wiele możliwości.

Czym różni się praca jako fizjoterapeuta w Polsce a za granicą?

Jeśli interesuje Cię praca dla fizjoterapeuty we Francji, jedyne, co musisz posiadać, by starać się o zatrudnienie, to dyplom ukończenia studiów pierwszego lub drugiego stopnia. W kraju nad Sekwaną nikt nie uzależnia angażu od tego, czy ukończyłeś dodatkowe kursy i zdobyłeś certyfikaty. Miejsca pracy czekają na Ciebie, nawet jeśli nie masz doświadczenia. W Polsce natomiast ciężko znaleźć dobrze płatną posadę bez specjalistycznych szkoleń. Warto też dodać, że u nas fizjoterapeutów nie brakuje, a rynek jest dość mocno nasycony wykwalifikowanymi specjalistami. To kolejny argument przemawiający za tym, że warto rozważyć decyzję o wyjeździe i spróbowaniu swoich sił w tym zawodzie za granicą.

Jakie są perspektywy dla fizjoterapeutów we Francji?

Absolwenci studiów o kierunku fizjoterapia mają do wyboru kilka ścieżek kariery. Wiele osób decyduje się na zatrudnienie w szpitalu lub w klinice, ale nie są to jedyne miejsca, w których brakuje specjalistów od leczenia problemów z narządem ruchu. Braki kadrowe są widoczne również w:

  • ośrodkach rehabilitacyjnych,
  • domach opieki senioralnej,
  • ośrodkach opieki długoterminowej,
  • ośrodkach opieki średnioterminowej,
  • termach.

Z usług fizjoterapeutycznych korzystają nie tylko osoby starsze, ale także niepełnosprawne, z chorobami onkologicznymi, neurologicznymi, po wypadkach. Co więcej, po kilkumiesięcznym okresie zatrudnienia można zdecydować się na otworzenie indywidualnej praktyki fizjoterapeutycznej. Praca jako fizjoterapeuta we własnym gabinecie to bez wątpienia marzenie wielu absolwentów.

Jak wyglądają zarobki w tym zawodzie i czy trzeba znać język francuski?

W Polsce średnia płaca dla osób zatrudnionych w branży fizjoterapii wynosi ok. 3500 zł brutto miesięcznie. Przeglądając oferty pracy dla fizjoterapeutów we Francji, można się zorientować, że stawka jest nawet trzykrotnie wyższa. Zarobki w tej dziedzinie w kraju nad Loarą kształtują się na poziomie ok. 2500-3400 euro. Decydując się na wyjazd, trzeba w miarę pewnie posługiwać się językiem francuskim. Na szczęście dzisiaj dostępne są rozwiązania, które znacznie ułatwiają proces nauki. W podszlifowaniu umiejętności językowych pomocne mogą być kursy językowe online.

Praca w fizjoterapii we Francji – sprawdź aktualne oferty!

Jeśli posiadasz dyplom ukończenia studiów, jesteś osobą życzliwą, empatyczną i do tego wytrwałą, praca za granicą jako fizjoterapeuta może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Decydując się na wyjazd zarobkowy, możesz nie tylko więcej zarobić, ale także uzyskać atrakcyjniejsze warunki socjalne i wyższy standard życia. Legalne zatrudnienie znajdziesz łatwiej, korzystając z usług profesjonalnej agencji, takiej jak IPF Medical. Już teraz sprawdź aktualne oferty pracy dla fizjoterapeuty i zrób pierwszy krok do wymarzonej kariery!