Wsparcie techniczne, czyli z jakiego sprzętu korzystają fizjoterapeuci we Francji
Fizjoterapeuci zajmują się przywracaniem sprawności fizycznej osobom z ograniczeniami ruchu, sami jednak również muszą myśleć o swojej sprawności i zdrowiu, ponieważ praca ta niesie ze sobą wiele obciążeń natury fizycznej. Cechą niezbędną przy wykonywaniu zawodu fizjoterapeuty, poza odpornością emocjonalną, jest także wytrzymałość na długotrwały wysiłek.
Jak wynika z relacji fizjoterapeutów, którzy wyjechali z nami do Francji, mają oni do dyspozycji w miejscu pracy specjalny sprzęt medyczny ułatwiający rehabilitację osób niepełnosprawnych i zmniejszający obciążenie fizyczne oraz ryzyko urazów na tym stanowisku. W zależności od konkretnego pracodawcy zaplecze techniczne może składać się z różnego typu elektrycznych podnośników pacjenta wraz z nosidłami, które mogą być wolnostojące, mocowane do ściany na łóżkiem pacjenta lub na suficie. W tym ostatnim przypadku, do transferu i transportu pacjenta można wykorzystać cały system szyn zamontowanych w salach chorych i na korytarzach, podłączając się do nich w dowolnym miejscu specjalną podwieszką.
Niektórzy pracodawcy posiadają też podnośniki z funkcją pionizacji. We wszystkich typach urządzeń podnoszenie i opuszczanie pacjenta odbywa się za pomocą pilota sterującego. W szpitalach czy ośrodkach rehabilitacyjnych we Francji często spotykane są również podnośniki kąpielowe, które dają duże możliwości podczas transferu osoby niepełnosprawnej do wanny na przykład do hydroterapii. Ramię takiego podnośnika obraca się najczęściej o 180 stopni, a mocowanie kamizelki dla pacjenta pozwala na dodatkowy obrót o 360 stopni wokół osi ciała. Dodatkowym atutem jest to, że długość ramienia może być regulowana w zależności od potrzeb.
Poniżej publikujemy kilka zdjęć wybranych urządzeń, dzięki którym można zorientować się lepiej w funkcjach i możliwościach wykorzystania wspomnianych podnośników.